DENTÁLNA HYGIENA.
STAČÍ LEN KEFKA NA ZUBY?

Jedna z častých otázok pacientov je: Ako by som mal zlepšiť svoju zubnú hygienu? Neviem,či som si vyčistil zuby dobre, alebo nie?

Tvárou v tvár s touto každodennou situáciou sme sa rozhodli podporiť našich pacientov a ponúkli možnosť aby sa zúčastnili  na posilnenie ústnej hygieny správnymi inštrukciami v našej ordinácii, na ktorú sa možte objednať.

Chceme, aby pacienti, vykonali presnú liečbu na dosiahnutie zdravia, funkcie a estetiku úst (vždy v tomto poradí), udržať svoje dlhodobé investície najlepším možným spôsobom. Za normálnych okolností navrhujeme, aby pacienti prišli každých 6 mesiacov na kontrolnú návštevu, takže pacienti sú ponechaní sami zvyšných 363 dní v nebezpečenstve bakteriálneho plaku.

Aké pomôcky musíme používať na čistenie našich úst doma?

Máme pestrý arsenál prostriedkov na čistenie našich zubov, ďasien, implantátov a protetiky. Spoznať ich a následne porozumieť, ktoré pomôcky sú najužitočnejšie a ako ich správne použiť, napomáha k ich maximálnemu využitiu.

1. Elektrická rotačná (sonická) kefka.

Pacienti sa nás často pýtajú ,či je lepšie použiť elektrickú kefku. A vždy odpovedáme, že je. Elektrická kefka je veľký motivátor, a to ako kvôli pocitu hygieny, ktorý vytvára a taktiež minimálny čas aspoň 2 minúty čistenia. Existuje mnoho typov elektrických kefiek, t Philips (Sonicare) s bočným pohybom technológie, Oral-B (profesionálny rozsah) s technológiou oscilácie a pulzácie. Elektrické kefy spoločnosti @Oral-B (Procter & Gamble) sú najlepšie na trhu, a to ako v prípade účinnosti (existuje lepšia kontrola bakteriálneho plaku a zápalu ďasien s jeho používaním) a tiež majú dôležitú funkciu, tlakový snímač, ktorý zabraňuje lacerácii ďasien a poraneniu kostí a zubnej skloviny.

2. Medzizubné kefky

Vieme, že je ťažké si vytvoriť  nové rutiny. Ale je to naša každodenná práca, aby Vám to šlo. A medzizubná (alebo interproximálna) hygiena je ďalším kľúčom k úspechu. Uvidíte, že s našou pomocou a správnou medzizubnou hygienou dostanete paradentózu (periodontálne ochorenie, zápal ďasien a strata zubnej kosti) pod kontrolu a tak je možné predísť ďalším komplikáciám. Taktiež sa vyhnite vytvorenie kazov v medzizubnom priestore, ktoré sú tak veľmi časté. Medzizubné kefky sa musia stať prvkami, ktoré musíme nielen nájsť v kúpeľniach našich domov, ale musia byť aj v našich batohoch a taškách, aby sme ich vždy mohli používať po každom jedle. Značky, ktoré zvyčajne odporúčame sú Curaprox, Teppe.

3. Dentálna niť

Vedecké dôkazy podporujú  používanie  elektrických kefiek a medzizubné kefky, a menej na dentálne nite. Ale vo všetkých prípadoch, kedy musíme čistiť medzi našimi zubami a nemôžeme použiť medzizubnú kefku, môžeme použiť niť.

4. Ústna-B Superfloss

Jedná sa o špeciálnu dentálnu niť z Oral-B , ktorý umožňuje dôkladné vyčistenie. Je alternatívou k medzizubným kefkám a umožňuje správne čistenie pevných protéz na zuby a implantáty.

5. Ústne sprchy

Ústne sprchy sú malé tlakové "hadice", ktoré umožňujú čistenie hrubších potravinových zvyškov medzi zubami, protetikou a pod protézami. Máme ich radi, pretože umožňujú čistenie ľahko a rýchlo (pri učení, ako ich používať), ale vždy vysvetlíme našim pacientom, že je stále potrebné prečistiť priestor s medzizubnými  kefkami taktiež.

Aký je teda  správny postup dentálnej hygieny ?

Naše inštrukcie dentálnej hygieny sú špecifické pre každého pacienta, takže v závislosti od pacienta sa potreby líšia. Ale  základné ústne hygienické inštrukcie, ktoré by bolo dobré nasledovať sú:

  1. odstráňte veľké zvyšky potravín s ústnou sprchou, ak je k dispozícii.
  2. odstráňte malé potravinové nečistoty a bakteriálny povlak medzi zubami a pod protézy s medzizubnými kefkami, Superfloss a ako posledné opatrenie použite dentálnu niť.
  3. vyčistite si  zuby s odporúčanou  zubnou pastou, kto spĺňali potreby každého pacienta a s elektrickou kefkou ak je k dispozícií alebo kefkou, korá Vám bola odporúčaná Dentálnou hygieničkou.

Dúfame, že tento malý článok Vám poskytne návod, ako sa starať o seba doma.

Ak máte nejastnosti alebo by ste chceli osobnú inštruktáž s Dentálnou hygieničkou ,môžete sa objednať telefonicky,  mimochodom vyskúšajte si elektrickú kefku na zuby pred zakúpením.

K dispozícii Váš tím MUDr. Katiala

Zubná ambulancia POPRAD:

Tatranské námestie č.5

058 01 Poprad
+421 52 7 723 132
dentalkatial@gmail.com

AMBULANTNÉ HODINY PORPAD

Pondelok 07:30 - 15:30
Utorok 07:30 - 17:00
Streda 07:30 - 15:30
Štvrtok 07:30 - 15:30
Piatok 07:30 - 14:00

 

Zubná ambulancia SVIT:

Mierová č.1
Administratívna Budova Tatrasvitu
059 21 Svit
+421 52 7 723 132

AMBULANTNÉ HODINY SVIT

Pondelok ---
Utorok 07:30 - 12:00
Streda ---
Štvrtok 07:30 - 12:00
Piatok ---

Ostatné odkazy:

ZUBNÁ AMBULANCIA MUDr. Miroslav Katial